Hledat v databázi her

Dneska to roztočíme

( 0 hlasů ) 
  • Zveřejněno 7. 1. 2013 15:25
  • Napsal Šereda František (Moulin)
  • Zobrazeno: 2512

Šetřit nebo si užívat luxusu?

 

Proč hru hrát:

Hráči ukazují, jak se orientují v cenách spotřebního zboží, zvažují poměr kvality a ceny.

Délka:

30 minut a více

Počet účastníků:

3 skupiny (skupina 2-6)

Pomůcky:

tři misky (možné nahradit třemi organizátory navíc), kartičky s věcmi, které si tři kamarádi z příběhu koupili na výpravu – na kartičce je obrázek obalu příslušného zboží a žádné další informace. Organizátoři by měli mít k dispozici informace o cenách jednotlivých výrobků.

Hráče motivujte příběhem 3 kamarádů, kteří jeli na výpravu. Každý z nich si na výpravu nakoupil různé věci, které na výpravě spotřebují, hlavně jídlo. Každý z kamarádů však nakupoval úplně jinak. Jeden z nich se zaměřil na luxusní zboží a maximální kvalitu. Naprosto nehleděl na cenu, a když, tak se spíše řídil tím, že čím dražší, tím lepší. Druhý kamarád postupoval přesně opačně. Chtěl nakoupit co nejlevněji, maximálně ušetřit, i když by třeba pořízený výrobek nebyl extra dobrý. A třetí kamarád šel střední cestou. Zajímala ho kvalita za rozumnou cenu. Většinou tedy vybíral věci s průměrnými cenami, ale občas mohl sáhnout po něčem drahém, pokud prostě levnější varianty nejsou dost kvalitní, nebo naopak levném, pokud dražší výrobky ve stejné kategorii už nepřinášejí žádné extra výhody nebo vyšší kvalitu.

Každá nakoupená věc je zachycena (v podobě obalu zboží) na jednom lístečku a lístečky jsou rozmístěny na vymezeném hracím území. Hráči jsou rozděleni na tři skupiny a každá ze skupin má za úkol z území vysbírat právě ty lístečky, které podle ní odpovídají nákupu jedno ze tří kamarádů (každá skupina má přiděleno, zda představuje šetřila, milovníka luxusu nebo vyvážený přístup). Sbírání lístečků probíhá tak, že každý hráč může vzít jeden lísteček, donést ho ke své mističce (organizátorovi) a pokračovat ve sbírání. Tady je samozřejmě možná celá řada úprav a modifikací – území s lístečky může být střeženo strážci, kterým se hráči musí vyhýbat nebo může být pohyb v území nějak omezen (skákání po jedné noze, …).

Skupiny ve vymezeném čase sbírají lístečky s výrobky. Když tento čas uplyne, mají další vymezený čas na kontrolu nasbíraných lístečků a případné vyměňování lístečků mezi skupinami (Kus za kus. Skupina se snaží zbavit těch výrobků, které sice sebrala, ale po společném zvážení jim nezapadají do jejich „spotřebního stylu“. A naopak se snaží od ostatních skupin získat výrobky, které by se jim hodily lépe).

Když mají skupiny povyměňováno, představí ostatním své nákupy. U každého představovaného výrobku organizátoři doplní cenu a okomentují, zda ho považují za správně zařazený. Skupiny si sčítají cenu svých výrobků a úplně nakonec porovnáme, kolik každý s nákupů stál a posoudíme, zda se skupiny opravdu trefili, tedy zda má skupina milovníka luxusu opravdu nejdražší nákup a šetřílkova nejlevnější.

Můžeme diskutovat o příčinách rozdílů v cenách nebo o tom, jak se rozdílné nákupy projeví v tom, jak moc si který z kamarádů výpravu užije a co na ní bude dělat.

Námět: Daniel Vejrosta, Junák, středisko "J. E. Kosiny" Olomouc

Zobrazit další články autora

Login or Register