Hledat v databázi her

Obědový plán

( 0 hlasů ) 
 • Zveřejněno 7. 1. 2013 14:00
 • Napsal Šereda František (Moulin)
 • Zobrazeno: 2016

Oběd a nákup od A do Z.

 

Proč hru hrát:

 • hráči si vyzkouší role plánovačů na oddílový oběd, večeři
 • hráči navrhnou vlastní oddílový oběd (na společnou akci, víkendovku apod.)
 • hráči se zorientují v nabídce obchodních řetězců (letákové akce apod.)
 • hráči se pokusí nalézt co nejrychleji hledanou potravinu
 • hráči porovnají nabídku obchodních řetězce mezi sebou (který je obvykle nejdražší, který je nejlevnější)
 • hráči se naučí nakupovat pokud možno co nejlevněji a zároveň sledují aspekty potravin (výživové hodnoty apod.)

Délka:

60 minut

Počet účastníků:

6 – 10, i více

Pomůcky:

papír, tužka, fotoaparát, mobilní telefon

Celou aktivitu můžeme snadno shrnout do několika bodů:

 1. Nejprve domluvíme a vybereme oběd na společnou akci. Stačí shoda na názvu jí
 2. Hráče rozdělíme do skupin. Vhodné jsou dvojice nebo podobně malé skupiny. Pokud se nám to hodí, můžeme
  1. mladší účastníci (12 - 14 let): Těmto hráčům vybereme jednu až dvě potravinyreceptu (vznikne v dalším bodu)
  2. starší účastníci (15 -18 let: Tito hráči dostanou za úkol "nakoupit" celý oběd pro námi určený počet účastníků.
 3. Skupiny sepíší všechny suroviny, které se k výrobě oběda (receptu) použijí. Vzájemně si je představí. Při tom má každá skupina možnost svůj recept doplnit a vylepšit na základě toho, co slyší od ostatních.
 4. Skupiny informujeme o tom,kterých obchodech se bude vše odehrávat. Ideální jsou velké supermarkety. Obchody by měli být alespoň dva, aby mohlo dojít ke srovnávání cen.
  1. Mladší soutěžní týmy vyrážejí do obchodů vybaveni papírem a tužkou a hledají zadanou jednu - dvě suroviny. Pokud jí v obchodě naleznou, zapisují si cenu na papír. Následně obíhají všechny námi testované obchody (ideální, pokud jsou obchody blízko sebe). Vítězem se stává ta skupina, která k nám dorazí první a popíše, kde byla daná potravina nejlevnější, kde naopak nejdražší, resp. vybere obchod, ve kterém lze nakoupit potravinu nejlevněji.
  2. Starší soutěžní týmy mají za úkol naplánovat nákup, tak aby nakoupili vhodné množství potravin na přípravu oběda pro námi zadaný počet účastníků na oddílové akci. Následně opět také soutěží ve virtuálním nákupu v obchodech. Tedy obcházejí jednotlivé obchody a snaží se "nakoupit" všechny zadané potraviny. Nakupují tak, že ceny jednotlivých potravin si zapisují na papír, podobně jako mladší účastníci. Vítězem se stává ta skupina, která dorazí na určené místo a určí, kde byl nákup celého oběda a všech potřebných surovin nejlevnější, kde naopak nejdražší a společně vyberou řetězec, který je pro nákup nejvhodnější. V tomto případě je nutné, aby soutěžní skupiny vypočetly hodnotu nákupu. Následně je organizátory překontrolováno, jestli není potravin pro určený počet strávníků zbytečně hodně nebo naopak málo (je samozřejmě nutné, aby organizátoři měli již před touto hrou zkušenosti s vařením a nakupováním pro zadaný počet strávníků).
 5. Vítězným skupinám je možno předat nějakou odměnu, popř. vítězná skupina získá právo na skutečný nákup a uvaření receptu :-)

Poznámky a úpravy herních pravidel:

 1. Během hry mohou hráči místo zapisování cen na papír, ceny a potraviny fotografovat,nicméně hrozí riziko ze strany obchodníků, kteří nemusí tuto aktivitu povolit.
 2. Aktivitu je možno doplnit i kontrolou obalů a zjišťováním nejrůznějších konzervantů a škodlivých "éček". Tímto lze různě modifikovat herní pravidla: "Nakup co nejlevněji, a nejzdravěji" apod.
 3. Účastníkům můžeme dát finanční strop, který nesmí během hry překročit.
 4. Je nutné účastníky hry proškolit o bezpečnosti při přecházení silnice apod.

Zkušenosti z praxe:

Skupiny se zezačátku do hry příliš nehrnuly, ale nakonec bylo vidět, že se nechaly mezi sebou vyhecovat a závěr byl překvapivě docela akční, na to že vlastně o nic nešlo.

Autor: Lukáš Pánek, TOM Jeleni, Sedlčany

Zobrazit další články autora

Login or Register