Hledat v databázi her

Trh služeb

( 0 hlasů ) 
  • Zveřejněno 9. 11. 2012 13:59
  • Napsal Čakrtová Michaela (Střízlík)
  • Zobrazeno: 1831

Vyzkoušejte si, jak na sebe navzájem působí nabídka s poptávkou. Hra pro starší.

Proč hru hrát:

  • Hráči si zkusí tvořit jak nabídku, tak poptávku a zároveň sledovat, jak na sebe obě působí.

Délka: přibližně 60 minut

Počet účastníků: 16 a více

Pomůcky: velký papír, fixy

Účastníky rozdělíme do osmi až deseti skupinek (ideálně dvojice či trojice). Dostanou asi 15 minut na vymyšlení služby, která podle nich na trhu chybí. Následně si domluví i kratičkou prezentaci svého nápadu pro ostatní. Tvoří tak nabídku služeb na fingovaném trhu.

Následuje prezentace všech služeb a jejich sepsání na velký papír. Nyní se všechny skupinky změní ve spotřebitele a stanou se tak tvůrci poptávky. Každá skupina (dohromady) rozděluje pět umělých peněz mezi služby, které ji zaujaly. Je možné dát pět peněz jedné nabídce či obnos různě dělit. Na konci sečteme přidělené peníze a vyřadíme nejméně úspěšnou polovinu nabízených služeb. Tyto nápady se na trhu neuchytily. Aktivitu můžeme nyní zopakovat stejným způsobem, skupiny opět rozdělí pět peněz mezi zbývající služby.

V závěrečném hodnocení si můžeme ukázat, že při opakování mohla klidně vyhrát jiná služba než původně. Pravděpodobně se také zvýšil počet bodů přidělených jednotlivým službám. Obojí v důsledku změny nabídky na trhu, poptávka reaguje a chová se proto jinak.

Co se hráči naučí:

Hráči budou moci přímo sledovat, jak jejich rozhodnutí ovlivňují podobu celého trhu. Dovedou si představit, jaké asi může mít které chování důsledky.

Zobrazit další články autora

Login or Register